Bugun...Marmaray ve Başkentray normalleşme sürecine başlıyor!

Marmaray ve Başkentray ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, normalleşme süreci ile ilgili bilgi verdi. Bakan Karaismailoğlu, sağlık çalışanlarına da müjdeli haberi duyurdu.

facebook-paylas
Tarih: 31-05-2020 18:58

Marmaray ve Başkentray normalleşme sürecine başlıyor!

Marmaray ve Başkentray ile ilgili normalleşme sürecinden bahseden Bakan Karaismailoğlu, yarından itibaren seferlerin 06.00-22.00 saatleri arasında yapılacağını bildirdi.

Halkalı-Gebze hattında toplam 285 seferle Zeytinburnu-Maltepe-Zeytinburnu arasında 8’er dakika aralıklarla, diğer istasyonlar arasında ise 15 dakika aralıklarla trenlerin işletilmeye başlayacağını açıkladı.

Başkentray günde 113 seferle ve 15 dakika aralıklarla hizmet verecek

Karaismailoğlu, Başkentray’da da aynı şekilde normalleşme programının başlatılacağını söyleyerek, “Bu kapsamda Başkentray da günde 113 seferle ve 15 dakika aralıklarla hizmet vermeye başlayacak. Sağlık çalışanları Marmaray ve Başkentray’dan 1 Haziran itibarıyla 3 ay daha ücretsiz yararlanacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de görülen koronavirüs salgınının zamanında alınan önlemlerle büyük ölçüde kontrolde tutulduğuna dikkat çekti.

Kamuda da normal mesai düzenine geçilecek

83 milyon vatandaşın dirayetli duruşu ile verilen milli mücadelenin başarı ile sonuçlanması için çalışmaların tüm hızı ile devam ettiğini söyledi. Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan normalleşme planı çerçevesinde yarından itibaren birçok alanda kısıtlamaların kalkacağını ve kamuda da normal mesai düzenine geçileceğini belirtti.

Karaismailoğlu, tüm bu gelişmelerle birlikte şehir içi toplu ulaşımda yolcu talebinin artacağını dile getirdi. Karaismailoğlu: “28 Mart’tan itibaren yüksek hızlı, konvansiyonel trenlerin seferleri durdurulurken, İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray’ın seferleri azalan yolcu talebine bağlı olarak düşürülmüştü. 28 Mayıs’ta seferlerine yeniden başlayan yüksek hızlı trenlerden sonra Marmaray’da da normalleşme programı uygulanacak” diye konuştu.

Marmaray’da da normalleşme planı uygulanacak

Karaismailoğlu, yüksek hızlı trenlerde olduğu gibi Marmaray’da da alınan tedbirlerle normalleşme planını uygulamaya başlayacaklarını anlattı. Birinci önceliklerinin ise salgın riskine karşı alınan önlemlerle artan yolcu talebinin en sağlıklı şekilde karşılanması olduğunun altını çizdi.

Günlük işletilen 142 adet tren sayısı, yüzde yüz artırılarak 285’e çıkarılacak

Karaismailoğlu, sosyal mesafenin korunması başta olmak üzere diğer önlemlerle birlikte Marmaray’ın en sağlıklı şekilde hizmet vermesini sağlayacaklarını ifade etti. Karaismailoğlu: “Bu kapsamda yolcular arasında sosyal mesafenin korunmasını sağlamak amacıyla Gebze-Halkalı hattında çalıştırılan trenlere ilave olarak bin 637 yolcu kapasiteli 5 vagonlu setler yerine 3 bin 56 yolcu kapasiteli 10 vagonlu setlerle hizmet verilecek. Günlük işletilen 142 adet tren sayısı, yüzde yüz artırılarak 285’e çıkarılacak. Diğer bir ifadeyle daha evvel 5 vagonlu setlerle yapılan iç döngü seferleri 1 Haziran’dan itibaren 10 vagonlu setler ile yapılacak olup, daha evvelki uygulamadan ayrı olarak günde 203 bin adet fazladan kapasite halkımızın kullanımına sunulmuş olacak” şeklinde konuştu.

Marmaray 06.00-22.00 saatleri arasında hizmet verecek

Karaismailoğlu, tüm Marmaray trenlerinde yolcuların oturacağı ve ayakta bekleyeceği yerlerin sosyal mesafe uyarı ve yönlendirme etiketleri ile düzenlendiği ve her sefer sonrasında trenlerin dezenfekte edildiği bilgisini verdi. Karaismailoğlu: “Marmaray seferleri yolcu yoğunluğu göz önünde bulundurularak iç ve dış döngü olarak planlandı. 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren 06.00-22.00 saatleri arasında 76 kilometrelik Halkalı-Gebze hattında toplam 285 sefer yapılacak, Zeytinburnu-Maltepe-Zeytinburnu arasında 8’er dakika aralıklarla, diğer istasyonlar arasında ise 15 dakika aralıklarla tren işletilecektir” dedi.

Normalleşme programı ile bu rakamlara tekrar ulaşılacak

Karaismailoğlu, bu düzenleme ile sadece sefer sıklığının değil, yolcu kapasitesinin de arttırıldığına dikkat çekti. Karaismailoğlu: “Salgın nedeniyle sefer sayısı düşürülen Marmaray’da iç döngü seferleri durdurulmuştu. Gebze-Halkalı hattında 15 dakika aralıklarla işletilen trenlerle ortalama 65 bin yolcuya hizmet veriliyordu. 2019 yılı günlük yolcu ortalamasının 340 bine, 2020 yılında salgın öncesinde ise 415 bine kadar çıktığı dikkate alındığında, normalleşme programı ile bu rakamlara tekrar ulaşılacak hatta üzerine çıkılacaktır.

Çünkü diğer ulaşım ağıyla entegre olan Marmaray’dan 5 metro, 1 metrobüs hattına aktarma yapılıyor, dolayısıyla Marmaray ana nehir yatağı gibi çevreden sürekli bir yolcu akışına sahip bulunuyor” diye konuştu.

Başkentray’da 15 dakika aralıklarla 113 tren seferi gerçekleştirilecek

Karaismailoğlu, salgın öncesinde günde 39 bin yolcuya hizmet veren Başkentray’da aynı şekilde normalleşme programı kapsamında günde 30 dakika aralıklarla sefer yapan 56 adet trenin 113’e çıkarıldığını söyledi. Sefer aralığının ise 15 dakikaya düşürüldüğünü bildirdi. Bakan Karaismailoğlu, ayakta seyahat eden yolcu hariç günlük koltuk sayısının ise 9 bin 690 adet artırılarak, toplamda 19 bin 210 koltuk olarak kullanıma sunulduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, diğer trenlerde olduğu gibi tüm Başkentray trenlerinin ve istasyonlarının salgına göre sosyal mesafe uyarı ve yönlendirme etiketleri ile düzenlendiğini belirtti. Sefer sonlarında da trenlerin dezenfekte edildiğini söyledi.

Sağlık çalışanları 3 ay daha ücretsiz yararlanacak

Karaismailoğlu, yarından itibaren şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kalktığını ve sokağa çıkma kısıtlamasına dahil olan yaş gruplarının değiştiğini de anımsattı. Bu yeni düzenlemeye göre yüksek hızlı trenlerdeki seyahatlerde HES kodunun tüm vatandaşlar için zorunlu olduğunu belirtti. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların ise ayrıca seyahat izin belgesi olmadan seyahat edemeyeceklerinin altını çizdi.

Sağlıkçılara ayrıcalık

Bakan Karaismailoğlu, sağlık çalışanlarına bir müjde verdi. Verdiği müjdede: “Şükran duyduğumuz sağlık çalışanlarımız 1 Haziran tarihinden itibaren 3 ay daha Marmaray ve Başkentray’dan ücretsiz yararlanmaya devam edecekler” ifadesini kullandı.

Mesafeleri kısaltmaya devam ediyoruz

Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde vatandaşlarımızı sevdiklerine ulaştırmaya, mesafeleri kısaltmaya devam ediyoruz. Salgın sürecinden olumsuz etkilenen tüm ulaşım modlarımızda Türkiye’yi ileriye taşıyacak önemli yatırımları hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Türkiye güçlü adımlarla üretmeye ve ilerlemeye devam edecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ailesi olarak durmadan, yorulmadan, ilk günkü heyecanla hizmet vereceğiz” dedi.
Bu haber 36 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GENEL HABERLER Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
2095 Okunma
1033 Okunma
639 Okunma
474 Okunma
464 Okunma
455 Okunma
382 Okunma
372 Okunma
359 Okunma
342 Okunma
330 Okunma
323 Okunma
307 Okunma
300 Okunma
300 Okunma
276 Okunma
271 Okunma
268 Okunma
268 Okunma
264 Okunma
253 Okunma
251 Okunma
249 Okunma
236 Okunma
227 Okunma
221 Okunma
219 Okunma
219 Okunma
212 Okunma
208 Okunma
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI