Bugun...Erkekler de dul aylığı alır mı? SGK uzmanı açıkladı

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa İşcan sosyal güvenlik konularından az bilinen eşi vefat eden erkeğe dul aylığı bağlanır mı konusunu köşesine taşıdı.

facebook-paylas
Tarih: 07-10-2021 00:10

Erkekler de dul aylığı alır mı? SGK uzmanı açıkladı

Milli Gazete yazarı okuyucularının Mustafa İşcan “Erkekler de dul aylığı alır mı?” başlığıyla çıkarken bu konuda bir çok kişinin yanlış bildiği gerçekleri kaleme aldı.

Yazısında halk arasında dul aylığı olarak bilinen ölüm aylığının ne demek olduğunu ve hangi şartlar altında kimlere verildiğini anlatan Mustafa İşcan bu paranın genellikle eşi vefat eden kadınlara ödenen bir para gibi algılandığını oysa ki söz konusu kanuna bakıldığında b bir cinsiyet ayrımı yapılmadığını bulunmadığını dolayısıyla erkeklerin de bu durumdan faydalanabileceğini belirtti.

Eşi ölen bir kocanın ölüm aylığı alması için çalışıyor ya da emekli aylığı alıyor olmasının da bir engel olmadığını ifade eden İşcan “Kadınlara bağlanma şartları erkekler için de oluşmuşsa erkeklere de ölüm aylığı bağlanıyor. Aylığın kesilmesine sebep olan tek değişiklik ise ikinci bir evliliktir. Koca evlenmediği sürece vefat eden eşinin maaşını alabiliyor” diye yazdı.

Eşi vefat eden bir vatandaşın ölüm aylığı alabilmesi için aranan tek şartın prim ödeme süresi olduğunu hatırlatan İşcan “Buna göre vefat eden kişi adına ölüm tarihi itibarıyla en az 5 yıl prim ödenmişse geride kalanlara ölüm aylığı bağlanır” açıklamasında bulundu.

  SGK’dan ölüm aylığı alabilmek gerekli şartları da belirten İşcan okuyucularına yazısının devamında şunları aktardı

SGK’dan ölüm aylığı alabilmek için hem gerekli şartları sağlamak, hem de yazılı olarak SGK’ya başvurmak gerekiyor. Şartları sağladığı halde SGK’ya başvurmayanlara otomatik olarak aylık bağlanmıyor. Hem anne-baba ve kocadan birlikte aylık kazandığını bilmeyenler, hem de dul kalan erkeklere ölüm aylığı bağlandığını bilmeyenlerin SGK’ya başvuru yaparak hak sahibi olduklarını öğrenmeleri çok önemli.
ÖLÜM AYLIĞI ŞARTLARI
Ölüm aylığı alabilmek için ölen eşin en az 1.800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartı var. Veya eski adıyla SSK’lı (4A) olanların en az 5 yıl sigortası, 900 gün primi varsa yine maaş bağlanıyor.
Eşin çalışıyor olması ya da emekli olması durumunda aylıkta belli kesintiler yapılıyor. Örneğin çalışmayan ya da emekli olmayan koca ölen eşinin maaşının yüzde 75’ini alırken, çalışıyorsa yüzde 50’sini alıyor.
Yine maaş almayı hak eden çocuklar varsa ödenecek para pay ediliyor.
SİGORTALININ ÇALIŞMASI AYLIĞA ENGEL Mİ?
Sigortalının eşinin çalışması veya kendi sigortalılığı nedeniyle aylık veya gelir alıyor olması bu durumu değiştirmez. Vefat eden kişinin kız çocuklarına yaşa bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanır. Evlenen kız çocuğunun ise aylığı kesilir. Erkek çocukları ise 18 yaşına kadar ölüm aylığı alabilir. Orta öğretime devam eden erkek çocuk 20, yükseköğrenime devam eden erkek çocuk ise en fazla 25 yaşına kadar ölüm aylığı alabilir. Ayrıca %60 malül olan erkek çocukların maaşı da kesilmez.
5 YIL GERİYE DÖNÜK ALINABİLİR
Eğer kişi ölüm aylığı hak etmesine rağmen SGK’ya başvuru yapmadıysa, 5 yıl geriye dönük olarak ölüm aylıklarını talep edebiliyor. Ancak 5 yıldan eski süreler için ölüm aylığı talep edilemiyor. Bu nedenle eşini kaybeden erkeklerin hak sahibi olup olmadıklarını araştırıp müracaatlarını zaman kaybetmeden yapmaları gerekmektedir.Kaynak: https://www.durusthaber.com/

Editör: Mustafa KALKAN
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GENEL HABERLER Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI