Bugun...3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI..

Altınokta Körler Derneği olarak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, yaşanan yüzlerce sorun arasından ivedi çözüm bekleyen en önemli beş sorunumuzu ve çözüm önerilerimizi kamuoyunun ve siyaset kurumunun dikkatine sunmak istiyoruz.

facebook-paylas
Tarih: 02-12-2021 09:47

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI..

Altınokta Körler Derneği olarak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla,   yaşanan yüzlerce sorun arasından ivedi çözüm bekleyen en önemli beş sorunumuzu ve çözüm önerilerimizi kamuoyunun ve siyaset kurumunun dikkatine sunmak istiyoruz.Bilindiği gibi 2013 yılından bu yana gerek 2828 sayılı yasaya göre ödenen bakım ücretinde, gerekse 2022 sayılı yasaya göre ödenen muhtaçlık aylığında, engellinin hane içinde fert başına düşen geliri kriter olarak kullanılıyor. Bu durum, engelli gelir sahibi değilken gelir sahibiymiş gibi bir algı yaratıyor ve engelli bireyi daha çok ailesine bağımlı hale getiriyor. Yanı sıra pek çok muhtaç engellinin bu hakları elde edememesi sonucunu yaratıyor.
Anımsanacağı üzere konu 2016 yılında Meclisin gündemine gelmiş ve o zaman ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu kriterin kaldırılması için bir yasa tasarısı sunmuştu. Ancak Maliye Bakanlığının itirazı nedeniyle anılan kriter sadece yaşlı eşler için ortadan kaldırılmış; engellilerin talebi reddedilmişti.Uzun süreden beri engelliler bu konunun Meclisin gündemine taşınması için talepte bulunuyorlar.
TBMM,  bu yasama döneminde muhtaçlık aylığı ve evde bakım ücretinin ödenmesi için aile içinde fert başına düşen gelir kriteri yerine engellinin kendi gelirinin esas alınması yönündeki yasa değişikliğini gerçekleştirmelidir.


   
Bilindiği gibi 2012 yılında başlayan EKPSS uygulamasından sonra kamu personeli olarak istihdam edilen engelli sayısında, daha önceki yıllara göre önemli bir artış olmuş; EKPSS’nin olmadığı 2002 ile 2012 arasındaki 10 yılda 20.829 engelli istihdam edilmişken 2012’den sonraki 6 yıl içerisinde 31.197 engelli kamu personeli istihdamı gerçekleştirildi.  2016 yılında yapılan  EKPSS sonuçlarına göre 2016, 2017, 2018 yıllarında toplam 8.530 kişi kamu personeli olarak istihdam edildi.  2019 ve 2020 yılları  yılı içerisinde, her hangi bir atama söz konusu olmadı. 2021 yılında ise 1961 kişi istihdam edildi. Bu sayı engelliler açısından son derece yetersiz olup;  hayal kırıklığına yol açmıştır.Aile, Sosyal Politikalar ve Sosyal Hizmet Bakanı Sayın Derya Yanık, 10 Kasım 2021 tarihinde yapmış olduğu açıklamada Aralık ayı içerisinde belirli bir sayıda engelli ataması yapılacağının duyurusunu televizyonlardan yapmıştır. Şimdi Sayın Bakanının ne kadar atama yapacağını tüm engelliler camiası heyecanla beklemektedir. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Bakanın kendisinden bu açıklamayı bekliyoruz.Taşeron işçi olarak çalışan ve 696 sayılı KHK’nın. 127. maddesi ile sürekli işçi kadrolarına alınan engellilerin erken emeklilik hakkının erken emeklilik zorunluluğuna dönüştürülmesi nedeniyle pek çok engellinin erken emekliliğe zorlandığı biliniyor. Oysa engelliler için erken emeklilik hakkı, seçimlik bir hak olup erken emeklilik zorunluluğu değildir. Bu gerçeği kabul eden önceki dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu bir genelge yayınlayarak zorunlu erken emekliliğe sevk edilen engelli işçilerin emeklilik işlemlerinin durdurulmasını istemiş; 696 Sayılı KHK’da değişiklik yapılarak sorunun kökten çözüleceğine söz vermişti. Ancak Bakanlıktan ayrıldığı için bu sözünü yerine getiremedi. Yeni yasama döneminde 696 sayılı KHK’da engellilere de erken değil olağan emeklilik hakkının kullandırılması yönünde bir değişiklik yapılmalıdır.İki yıldır sürüncemede olan rapor yönetmeliğininde Sağlık Bakanlığı tarafından biran önce düzenleme yapılmalıdır.
Araç fiyatlarının artmasından dolayı engellilerin araç alımındaki 339.000 TL olan ÖTV limitinin de iki katına kadar arttırılması gerekmektedir.


2021 yılının Aralık ayında  bu sorununların meclis tarafından çözülmesini talep ediyoruz.
Engellilerin yaşam kalitesini arttırmak içinde Afyonkarahisar’daki kamu binalarında,kaldırımlarda ve alış-veriş merkezleri gibi alanlardaki yaşanan sorunlarında ivedilikle çözülme kavuşmasını istiyoruz.
Unutmayalım ki engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz.
 
ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ
AFYONKARAHİSAR ŞUBE BAŞKANI
HAKAN ERDOĞANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GENEL HABERLER Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI