Bugun...142 DALDA EĞİTİM VEREBİLİYORUZ”

142 DALDA EĞİTİM VEREBİLİYORUZ”

facebook-paylas
Tarih: 29-02-2020 17:11

142 DALDA EĞİTİM VEREBİLİYORUZ”

142 DALDA EĞİTİM VEREBİLİYORUZ”

1247 öğrenci ve 41 öğretmen ile eğitimlerini sürdüren Afyonkarahisar Çıraklık Okulu Meslek Eğitimi Merkez Müdürlüğünde haftada bir gün öğrenciler okula geliyor diğer 5 günü de işyerinde çalışıyorlar.

 

 

Ağırlıklı olarak iş yerinde beceri eğitimi gören öğrenciler okulda teorik eğitimlerini yapıyorlar diyerek sözlerine başlayan Afyonkarahisar Çıraklık Okulu Meslek Eğitimi Merkez Müdürü Kaya Pembegül ; “Öğrencilerimiz ağırlık olarak iş yerinde beceri eğitimi görüyorlar. Okulda da teorik eğitimlerini yapıyorlar. Günümüzde özellikle beyaz yakalı ya da teknik elaman dediğimiz alanlara ihtiyaç git gide artıyor. Afyonkarahisar’da aşçılara olan ihtiyaç artıyor. Kendini yetiştiren bilgi ve becerisi olanlar kolay kolay dışarıda kalmıyorlar çok rahat iş bulabiliyorlar. Günümüzde teknik elemanlara ihtiyaç var  kendi alanında çalışacak olanlar günümüzde en çok ihtiyaç olan alanlarda kendini yetiştiren ve belgeli olanlar rahatlıkla iş bulabiliyorlar. İŞKUR Afyonkarahisar’ da 3 bin kişiye ihtiyaç olduğu iş alanın da başvuru oldu 15 bin başvuru olmuş 12 bin kişi işe yerleştirilmiş. 3 bin civarında da eleman açığı olduğunu ama bunun yanında da nitelikleri ve aldıkları belgeleri yetmediği için bunlarda rahatlıkla iş bulamıyorlar. Özellikle teknik okulların da okuyanlar işte diplomasi olanlar kalfalık, ustalık belgesi olanlar kendi alanlarında rahatlıkla iş bulabilmekteler meslek eğitim merkezlerin de 1247 öğrencimiz var bizim diğer okullarımız da en büyük farkımız 142 dalda eğitim verebiliyoruz” dedi.

 

AKTİF ÖĞRENCİLERİMİZİN OLDUĞU 76 ALANIMIZ VAR

 

Türkiye genelinde Afyonkarahisar Meslek Eğitim Merkezi olarak aktif öğrencilerimizin olduğu 76 alanımız var diyerek sözlerine devam eden Pembegül; “ Ayakkabı üretimi bölümünde bir öğrenci dahi olsa bunları biz okula kaydediyoruz. Öğrencilerimiz bir gün teorik eğitimlerine diğer 4 gün iş yeri şartlarına göre 5 günde iş yerinde eğitim görüyorlar. En çok öğrencimiz motorlu araçlar teknolojimiz de var. Bu bölümde 303 öğrencimiz bulunuyor. Cilt bakımı, kadın kuaförü, erkek kuaförü, güzellik saç bakımında da 300 öğrencimiz mevcut. Aşçılık bölümün de şuan 76 öğrenci var. Elektrik bölümü, mobilya bölümü gibi güncel bölümlerimiz mevcut. Burada öğrenci kendi bölümünü kendi belirliyor kontenjanımız doldu öğrenci almıyoruz diyemiyoruz. hangi alan da çalışacaksa öğrenci iş yerini buluyor bize de kayıt oluyorlar kayıt olduğu andan itibaren hafta da bir gün okul 5 günde işlerine devam ediyorlar. Bazı dallarda 1-2 öğrencimiz var giyim üretim teknolojisin de mecburen yine devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

 

ÖĞRENCİ BELİRLEMİŞ OLDUĞU ALAN DALINDA DEVAM EDEBİLİYOR

 

bizde alan kavramı çok geniş olduğu için öğrenci belirlemiş olduğu alan dalında kendi kayıt yapıp devam edebiliyor diyerek sözlerine devam eden Müdür Pembegül; “ İnşaat teknolojisi 6 öğrenci var reklam alanında bizde tabela olarak geçiyor 2 öğrenci var vitrin kuyumculuğu 1 öğrenci var ama bunun yanında dediğim gibi metal teknolojilerin de şuan 26 öğrenci var iklimlendirme de 36 öğrencimiz var elektrik elektronikte 67 öğrenci var mobilya iç mekân da 77 öğrenci var bizde alan kavramı çok geniş. Okulumuzda mobilya ve iç mekan, ayakkabı üretimi ,tarım alanımız gibi bölümlerimiz var ama hiç öğrencimiz yok. Bilişim teknolojileri alanımız var  ama hiç öğrencimiz yok elektronikte öğrencimiz var endüstriyel otomasyon, el sanatları  geçen yıl 2 öğrencimiz vardı bu yıl yok gemi yapımı, giyim üretim teknolojisi ,  gıda teknolojisi, cilt bakımı, inşaat teknolojisi ,harita ve tapu kadastro , kimya teknolojisi ,konaklama, kuyumculuk matbaa teknolojisi,metal teknolojisi ve böyle devam ediyor alanlar bunu dışında bizde aktif olarak devam eden 76  dalda öğrencimiz var şunu da  açıklayayım bizim okulda yıl boyu kayıt yapabiliyorsunuz eğitim öğretimlerine bir sonraki yılın eylül ayında devam ediyorlar “dedi.

 

TÜRKİYE’DE EN RAHAT İŞ BULABİLECEK ELEMANLAR YETİŞTİRİYORUZ

 

Pembegül, Öğrencilerin tamamen sürekli okula gelmediklerini tamamen iş yerine gittiklerini, kayıtları yapıldığı içinde onların sigorta işlemlerini okulların yaptığını da dile getirerek; “Bizde de tüm okullarda olduğu gibi 4 yıllık Bir eğitim sistemi var 2019 yılından itibaren 4 yılın bitiminde 11.ci sınıfın bitimin de kalfalık belgesi 12 sınıfın bitiminde ise ustalık belgesi veriyoruz. İş konusunda Türkiye’de en rahat iş bulabilecek elemanlar yetiştiriyoruz.  Öğrenciler  % 89 okuduğu kendi alanların devam ediyorlar. İş problemi yok, bizlere “eleman ihtiyacımız var” deyip bize yönlendirebilecek öğrenci var mı diye soruyorlar. İşverenlerimizle odalarla görüşüyoruz bizde okulu bitirenler işte iş yeri değiştirecek olanlar eleman arayan şirketlere yönlendiriyoruz. Şuan günümüzde üniversite mezunlarının bile işe yerleşme oranı %25 iken meslek eğitim merkezlerinde elinde belgesi olanlar daha avantajlı. Öğrenci kendi belirlediği alanlarda çalışan öğrenciler başarılı olduğu için iş bulma sıkıntısı çekmiyor”  diyerek sözlerini tamamladı.  Selçuk Taşkın özel

 Hisar Gazetesi Haber sitelerinden Alınmaktadır.
Bu haber 399 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MANŞETLER Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI